Od dnia 31.08.2023 r. obowiązuje art. 9 pkt 17 ustawy z dnia 11.01.2023 r. o PCC. Uregulowanie to ma na celu umożliwić zakup pierwszego mieszkania.
W praktyce oznacza to, że zwolnieniu od podatku podlega nabycie przez osoby fizyczne na podstawie umowy sprzedaży, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.
Kupujący nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych o ile, w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało mu (również za granicą) żadne z praw wymienionych powyżej ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. W tym celu, kupujący składa oświadczenie w akcie notarialnym w przedmiocie spełnienia bądź niespełnienia powyższych przesłanek. Z uwagi na brak stosownych narzędzi, notariusz nie ma możliwości zweryfikowania złożonego oświadczenia. Notariusz poucza kupujących o potencjalnych skutkach podania nieprawdy. Oświadczenie to weryfikuje Urząd Skarbowy.
Dnia 01 stycznia 2024 roku weszła w życie kolejna zmiana ustawy o PCC, wprowadzająca art. 7a, który przewiduje podwyższoną stawkę podatku w określonych przypadkach.
W sytuacji gdy kupujący nabywa na podstawie umowy sprzedaży szósty i każdy następny lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, lub udziały w tych lokalach albo nabył już co najmniej pięć takich lokali lub udziały w nich, stawka podatku od zawartej z tym samym kupującym umowy sprzedaży szóstego i każdego następnego takiego lokalu, wynosi 6%.
Przepis ten ma zastosowanie również w sytuacji, gdy po stronie kupującej występuje kilka osób, a chociażby jedna z nich podlega podwyższonej stawce podatku.