Dnia 15 listopada 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotycząca zezwolenia sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Do art. 101 wspomnianego Kodeksu został dodany nowy § 4. Przepis ten reguluje przesłanki odrzucenia spadku bez wymogu uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego, ale dotyczy to przypadków gdy:
- dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica,
- spadek odrzucili również inni zstępni rodziców tego dziecka (inne dzieci i wnuki rodziców)
- dziecko jest reprezentowane przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska i dokonuje czynności za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska lub
- dziecko jest reprezentowane przez obojga rodziców, którym w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska
- rodzice działają w porozumieniu.
Jeżeli którakolwiek z przesłanek nie jest spełniona stosuje się przepisy dotychczasowe, a zatem odrzucenia spadku w imieniu małoletniego można dokonać, ale za zgodą sądu opiekuńczego, o czym stanowi § 3 wspomnianego przepisu.
Z tą samą datą znowelizowany został również art. 1015 Kodeksu cywilnego. Dodano bowiem dwa nowe paragrafy dotyczące terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Zgodnie z zasadą ogólną oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Natomiast obecnie do zachowania tego terminu, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku, a bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego w tym przedmiocie.